Máte na svém plotě politický plakát a nenahlásili ho úřadu? Pozor na pokutu až 100.000 Kč!

 

Poslanci z ANO, ČSSD, KDU-ČSL a Úsvitu prosadili zákon, který bezprecedentně omezuje svobodu projevu občanů. Zavádí totiž ohlašovací povinnost pro sympatizanty politických stran, kteří si na svůj plot vyvěsí politický plakát.

Nově se tak musí každý aktivní příznivec té, či oné politické strany zaregistrovat na Úřad pro kontrolu hospodaření politických stran a zřídit si vlastní transparentní účet. Anebo se stranou sepsat smlouvu, například darovací. Na každém plakátu musí navíc být povinný údaj, kdo je zadavatelem a zpracovatelem.

Co mě však velmi šokuje, je vyjádření poslance ODS Marka Bendy, který zákon obhajuje: „Už plakát na plotě má nějakou hodnotu a měl by být započítaný.“ (citace z deníku Právo). Ani se mi nechce věřit, že byl tenhle člověk jedním z vůdců 17. listopadu 1989.

Jak bývá zvykem, leckterý poslanec ani neví, pro co vlastně zvedá ruku. Lidovecký poslanec Bartošek byl zjevně překvapen, když zjistil, co vlastně pomohl prosadit. „Interpretovat zákon tak, že každý, kdo si umístí na plot transparent, se musí nahlásit jako podporovatel, mi připadá zvláštní.“ (citace z deníku Právo)

Zákon je zjevně navržen tak, aby poškodil zejména malé strany. Bude ovšem zajímavé sledovat, jak k němu budou přistupovat strany, které zákon prosadily a stejně tak i jejich příznivci. Pokud tedy uvidíte plakát výše zmíněných stran bez povinných atributů, tj. kdo je zadavatel a zpracovatel, vyfoťte ho a pošlete na ÚDHPSH (e-mail: vojtech.weis@udhpsh.cz). Ať tyto strany dostanou kapky stejné medicíny, jako nyní ordinují ostatním. Anebo raději nic nikam neposílejte. Úřad by totiž mohl kvůli novým podnětům nabrat další zástupy zaměstnanců, díky čemuž by nejspíš překročil svůj už tak vysoký roční rozpočet 39.500.000 Kč.

Paradoxní je taky skutečnost, že úřadu kontrolující hospodaření politických stran vůbec nevadí nezaplacený závazek ČSSD vůči Altnerovi.

 

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *